Data modyfikacji:

Jak założyć bloga i zarabiać?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu blogowanie kojarzyło się z pewnego rodzaju rozrywką – internetową przestrzenią, która pozwalała dzielić się własnymi przemyśleniami czy pasjami z innymi w sposób głównie hobbystyczny. Dziś wciąż możemy w ten sposób traktować prowadzenie bloga lub pójść o krok dalej i wykorzystać go w celach zarobkowych. Od czego zacząć? Jak założyć bloga i wreszcie – co uczyni go dochodowym? Treści poradnikowe czy może korzystanie z marketingu afiliacyjnego? Sprawdź!
Typing up my blog post of the weekend

Jak znaleźć odpowiednią tematykę dla bloga?

Wiesz już, że chcesz założyć blog, ale – zanim pomyślisz o zarabianiu – zastanów się najpierw, o czym dokładnie chcesz opowiadać swoim czytelnikom, tak by potencjalnie stali się również Twoimi klientami. I wbrew pozorom nie zawsze chodzi o to, by wstrzelić się w niszę – największe znaczenie będą miały autentyczność, zaangażowanie i jakość prezentowanych treści.
Pisz zatem o tym, co jest Ci bliskie i na czym się znasz, ponieważ w internecie nie ma czegoś takiego jak mniej lub bardziej popularna tematyka. W sieci czekają Twoi odbiorcy, musisz tylko poznać sposoby, by do nich dotrzeć. O tym, jak to zrobić, podpowiemy w dalszej części artykułu.
Znalezienie odpowiedniej tematyki dla bloga omówimy na przykładzie pracy dietetyka. Osoba, która prowadzi własne konsultacje dietetyczne, może wypromować swoje usługi właśnie dzięki blogowi! To doskonała przestrzeń, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – opowiadać o różnych rodzajach diety (np. Dieta low carb – zalety), promować zdrowsze nawyki żywieniowe (np. Jak jeść więcej warzyw?), publikować przykładowe jadłospisy (np. Dwa dni diety 2000 kcal) czy dzielić się przepisami (np. Przepis na fit ciasto marchewkowe – proste w przygotowaniu).
Blog to przestrzeń, dzięki której można zarówno budować więź z obecnymi klientami, jak i pozyskać nowych klientów, promować usługi czy produkty – każdy, kto myśli zatem o zarabianiu w internecie, powinien rozważyć jego założenie!
Internetowy blog, jeżeli będzie prowadzony z pasją, może stać się dodatkowym źródłem dochodu dla osób, które po prostu chciały dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi. Przykładowo – ktoś, kto interesuje się modą, może tworzyć wpisy poświęcone właśnie tej tematyce. Omawiać trendy (np. Przegląd jesiennych swetrów polskich marek) czy pisać artykuły poradnikowe (np. Jak stylizować płaszcze na jesień?). Istnieje spora szansa, że taki blog zostanie dostrzeżony przez markę modową, która zechce nawiązać współpracę.
Warto pamiętać oczywiście, że pisanie bloga to żmudny proces, a konkurencja w sieci duża – jednak jeśli chcemy promować w sieci siebie, swoje produkty i usługi, nie powinniśmy z niego rezygnować! W końcu sposoby zarabiania przez internet to nie tylko sprzedaż, ale też… umiejętne dzielenie się wiedzą.

Wybór platformy i domeny bloga

Jak stworzyć bloga? Na początku musisz wybrać platformę, na której będziesz blogować. Do najpopularniejszych platform zaliczamy między innymi:
 • WordPress.org,
 • Wix,
 • SquareSpace,
 • Tumblr,
 • Bloger,
 • Medium.
 • Wyboru platformy nie należy zostawiać na ostatnią chwilę – dobrze jest zrobić reaserch i wybrać platformę dostosowaną zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i umiejętności. Dziś jednak znaczna część platform jest dość prosta i intuicyjna w obsłudze (np. Wix), tak aby publikacja nowych treści przebiegała możliwie bezproblemowo.
  Z kolei nazwa domeny to adres bloga – warto, aby była jednocześnie ciekawa, łatwa do zapamiętania i związana z marką czy też tematyką publikowanych treści. Należy pamiętać też o wyborze rozszerzenia domeny (w Polsce najpopularniejsze jest rozszerzenie .pl).

  Jak pisać artykuły, które przyciągną ruch na blog?

  Aby przyciągnąć ruch na blog, pisane artykuły powinny być przemyślane, a treści publikowane systematycznie — dzięki temu uda Ci się zbudować więź z czytelnikami, którzy potencjalnie mogą stać się również Twoimi klientami. Oprócz tego musisz wiedzieć, jakie treści cieszą się dużym zainteresowaniem w internecie.
 • Korzystaj z baz słów kluczowych, dzięki którym dopasujesz treści do zapytań użytkowników (np. Ubersuggest, Senuto).
 • Porównaj popularność poszczególnych tematów (np. przy pomocy darmowego narzędzia Google Trends).
 • Postaw na rzetelny research oparty na jak najbardziej aktualnych danych i źródłach.
 • Pisz unikatowe, merytoryczne artykuły.
 • Optymalizuj tak, by wpisy były atrakcyjne dla użytkowników – dbaj o nagłówki, punktory, linkowanie wewnętrzne, boldy, czytelny rozkład nagłówków.
 • Wypracuj swój własny, charakterystyczny styl, dzięki któremu staniesz się rozpoznawalny.
 • Ostatni punkt jest najtrudniejszy do spełnienia, ale to właśnie dzięki niemu Twój blog będzie miał szansę wyróżnić się na tle konkurencji i przynosić dochód!

  Sposoby zarabiania na blogu

 • Afiliacja
 • Część blogerów uczestniczy w marketingu afiliacyjnym. W jego ramach poleca się produkty firm partnerskich na swoich stronach online (w tym blogu). Można umieszczać we wpisach linki afiliacyjne i zarabiać prowizję na sprzedaży, do której doszło za sprawą rekomendacji blogera.
 • Umieszczaj reklamy
 • Udział w programie partnerskim, czyli afiliacyjnym, to nie jedyny sposób zarabiania na blogu. Możesz umieszczać w witrynie boksy reklamowe, w które użytkownicy będą mogli kliknąć. Warto pamiętać, że na początku, przy niedużej liczbie czytelników, dochód może być nieduży!
 • Sprzedawaj własne produkty i usługi
 • Gdy piszesz bloga, możesz w prosty sposób promować własną markę czy sklep internetowy, który prowadzisz. Jeśli piszesz artykuł z przykładowym jadłospisem na 2000 kcal, możesz w prosty sposób nawiązać do usług, które świadczysz. Gdy prowadzisz bloga, możesz stworzyć także kurs online czy e-book rozszerzający tematykę Twoich wpisów i również na tym zarobić!
 • Pisz teksty sponsorowane
 • Gdy Twój blog stanie rozpoznawalny, możesz zarabiać także na pisaniu tekstów sponsorowanych, w których zaczniesz promować produkty innych marek (np. jako dietetyk możesz nawiązać współpracę z producentem zdrowej żywności). Warto jednak tworzyć takie treści z wyczuciem, by nie stracić autentyczności w oczach odbiorców.
  Umieszczanie linków afiliacyjnych, promocja marki, teksty sponsorowane, reklamy – pomysłów na zarabianie na blogu jest dużo, ale najważniejsze jest to, by publikowane treści były atrakcyjne dla użytkowników. To najważniejsza zasada, o której warto pamiętać, decydując się na założenie bloga.
  Autor: Anna Mlonka