Data modyfikacji:

Jak wygląda współpraca z siecią afiliacyjną?

Współpraca z siecią afiliacyjną polega na polecaniu produktów i usług. Niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla reklamodawców, jak i twórców internetowych. To prosty sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy, z którego można korzystać na wiele różnych sposobów. Żeby zacząć zarabiać na polecaniu, wystarczy prowadzić blog lub serwis internetowy, można również wiele zyskać, działając aktywnie w mediach społecznościowych. Co to jest sieć afiliacyjna i jak nawiązać z nią współpracę?
Zdjęcie poglądowe - afiliacja

Czym są sieci afiliacyjne?

Zarabianie na afiliacji nigdy nie było tak proste i dostępne jak teraz. To wystarczający powód, żeby zainteresować się tym tematem. Jak działa sieć afiliacyjna i co to jest? Pozwala ona na nawiązanie współpracy między osobami oferującymi produkty i usługi (czyli reklamodawcami) a każdym, kto chciałby je polecać, zyskując ustaloną wcześniej kwotę za konkretne działanie klienta (taką osobę nazywa się wydawcą lub partnerem). Sieci afiliacyjne umożliwiają połączenie sił w celu osiągnięcia obustronnych korzyści.
Rozliczenie między reklamodawcą i partnerem odbywa się na różnych zasadach. Czasami pieniądze można uzyskać za samo przejście na stronę produktu, częściej dostaje się jednak prowizję od sprzedaży. Niektóre firmy płacą również za zarejestrowanie się w serwisie z polecenia, zainstalowanie aplikacji czy zamówienie usługi.
Co ważne, zarabianie dzięki afiliacji jest w pełni legalne, bezpieczne i transparentne, a zasady działania sieci są klarowne od samego początku. Współpraca nie wymaga od osoby polecającej żadnych nakładów finansowych, nie można zatem nic na niej stracić. Jedyną inwestycją jest nakład czasu konieczny do budowania wiarygodności swojego profilu lub strony internetowej, jednak zarabianie na sieci afiliacyjnej i tak odbywa się zazwyczaj przy okazji innej działalności.

Kto może zacząć współpracę z siecią afiliacyjną?

Jeszcze kilka lat temu zarabianie z siecią afiliacyjną było raczej zarezerwowane dla właścicieli serwisów internetowych i blogów. Teraz nie jest to już tak oczywiste, jednak wciąż niektóre portale wymagają posiadania własnej strony WWW, a nawet dokładnie ją weryfikują.
Istnieją możliwości zarabiania na afiliacji bez bloga czy serwisu, wystarczy posiadać konto w social mediach, na przykład na Instagramie, Facebooku czy TikToku. Jeśli sieć udostępnia taką opcję, korzyści ze współpracy może czerpać właściwie każda osoba pełnoletnia funkcjonująca sprawnie w internecie.
Osoby najbardziej aktywne w sieci mogą najwięcej skorzystać na współpracy z sieciami afiliacyjnymi. Co to znaczy w praktyce? Jeśli na twój profil czy stronę mało kto zagląda, szansa na to, że link afiliacyjny zostanie w ogóle zauważony, jest niewielka, nie mówiąc już o klikaniu czy – w dalszej perspektywie – sprzedaży. Im więcej odbiorców, tym większa szansa na zarobek.

Jakie są zalety współpracy z siecią afiliacyjną?

Afiliacja z założenia ma przynosić korzyści każdemu. Jeśli dobrze zrozumiesz, jak działa sieć afiliacyjna i co to dokładnie jest, szybko zauważysz, że zyski czerpie reklamodawca, wydawca, portal umożliwiający współpracę, a w idealnej sytuacji – także klient, który ma szansę poznać wartościowe produkty, o których istnieniu być może nie miałby szansy się dowiedzieć.
Dla partnera, czyli osoby polecającej produkty i usługi poprzez sieci afiliacyjne, korzyść jest jedna. Co to jest? Oczywiście możliwość czerpania zysków z przejścia zainteresowanego klienta na stronę produktu, zamówienia usługi lub sfinalizowania sprzedaży. Największą zaletą tego typu współpracy jest jej prostota i klarowność. Wybierając najlepszą sieć afiliacyjną, dopasowaną do zainteresowań i potrzeb odbiorców, można szczerze polecać im produkty i usługi, które naprawdę będą interesujące i warte uwagi. Linki, które umieścisz w internecie, cały czas będą pracowały na twoją korzyść.
Reklamodawcy korzystają przede wszystkim na zwiększeniu sprzedaży. Jeżeli ich produkty są polecane przez osobę, cieszącą się dużym gronem odbiorców, jest duża szansa na to, że część z nich zainteresuje się polecanym produktem. Jeśli nawet nie dojdzie do sprzedaży natychmiast, firma może liczyć na lepszą rozpoznawalność i zwiększenie grona potencjalnych klientów w przyszłości.

Jak zacząć zarabiać z siecią afiliacyjną?

Zarabianie przez polecanie jest proste, co nie oznacza, że natychmiast zaczniesz czerpać ogromne zyski. Musisz uzbroić się w wiedzę na temat marketingu internetowego i nauczyć używać udostępnianych narzędzi. Samo dołączenie do sieci nie wymaga natomiast większego wysiłku.
Zdjęcie poglądowe - affiliacja
Jak nawiązać współpracę z siecią afiliacyjną? Wystarczy wypełnić niezbędny formularz, w którym podaje się swoje dane i adres witryny, jeśli jest wymagany. Czasami konieczny jest też opis strony. Następnie trzeba poczekać na weryfikację.
Nie zawsze weryfikacja będzie pozytywna, może się okazać, że portal nawiązuje współpracę wyłącznie z twórcami zajmującymi się konkretną tematyką. Z tego powodu warto już na wstępie dokładnie sprawdzić warunki i wymagania, żeby najlepiej dopasować sieć afiliacyjną do swojej działalności.
Teoretycznie po pomyślnej rejestracji można już zacząć zarabiać, jednak pozostaje jeszcze najtrudniejsza część – zapoznanie się z działaniem wszystkich udostępnionych narzędzi i nauka sprawnego korzystania z nich do czerpania realnych zysków. Wybierając najlepszą sieć afiliacyjną, zwróć uwagę na to, by portal, z którego będziesz korzystać, był przejrzysty i możliwie najbardziej intuicyjny w obsłudze.

Najpopularniejsze sieci afiliacyjne w Polsce

Aktualnie polscy użytkownicy mogą przebierać wśród sieci afiliacyjnych. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na formę rozliczenia, tematykę, warunki współpracy, oferowane wsparcie, przejrzystość portalu oraz bazę produktów czy usług do promowania – im większa i bliższa twoim zainteresowaniom, tym lepiej.
Sieci afiliacyjne działające w Polsce to między innymi:
  • Ceneo
  • webePartners
  • Cash in Pills
  • LeadStar
  • Convertiser
  • Comperialead
  • MyLead
  • Współpraca z siecią afiliacyjną wiąże się z wieloma korzyściami, a nie wymaga dużego wysiłku, dlatego warto jej spróbować, zwłaszcza przy okazji prowadzenia innej działalności w internecie.
    Autor: Natalia Dymarczyk