Data modyfikacji:

Podróże i zarabianie na blogowaniu podróżniczym

Zawód: podróżnik. Dla wielu osób brzmi to jak marzenie. W końcu zwiedzanie świata wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami związanymi z opłaceniem dojazdu, noclegu czy atrakcji. Istnieje jednak grupa, która łączy przyjemne z pożytecznym: zarabia na podróżach. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak przekuć pasję w dochodowy biznes.
Podróże i zarabianie na blogowaniu podróżniczym
A może jedno i drugie? W końcu jedno nie wyklucza drugiego, co potwierdzają dobrze znane słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Najlepsze blogi podróżnicze, a dokładniej – ich twórcy – są zapraszani na ekskluzywne wakacje całkowicie za darmo. Mogą nie tylko odkrywać nowe miejsca, ale także testować produkty, np. namioty czy aparaty fotograficzne.

Blog podróżniczy: pasja czy sposób na zarabianie?

Dlaczego warto zacząć przygodę z blogiem, zwłaszcza jeśli uwielbiasz podróże? Z trzech prostych powodów:
  • Blog podróżniczy tworzysz nie tylko dla czytelników, ale także dla siebie. Traktuj go jak swój internetowy pamiętnik wyjazdowy, w którym dzielisz się zdjęciami, wspomnieniami i opisami. W przeciwieństwie do tradycyjnego papierowego dziennika nie musisz się martwić, że przypadkiem go zgubisz. W końcu w internecie nic nie ginie.
  • Wspomniana wcześniej szansa na zarobek. Możliwości jest wiele, zwłaszcza w przypadku chętnie odwiedzanych blogów. Im lepsze wyniki, tym bardziej lukratywne współprace, ale nie tylko. Możesz zacząć zarabiać na blogu podróżniczym już od pierwszego czytelnika. W jaki sposób? O tym opowiadamy w dalszej części artykułu.
  • Motywacja do podążania za swoją pasją. Blog może być przysłowiowym kopniakiem, dzięki któremu przestaniesz odkładać podróże na później, zaczniesz szukać tanich lotów i odkrywać miejsca, o których marzysz od lat. 
  • Jak zacząć swoją przygodę z blogowaniem podróżniczym? 

    Nawet najpopularniejsze blogi podróżnicze zaczynały kiedyś od zera. Pierwszym krokiem jest wymyślenie nazwy. Musi być chwytliwa, zapadać w pamięć, opisywać cię w oryginalny sposób. Gra słów, aliteracja, a może kontaminacja? Wypisuj wszystko, co przyjdzie ci do głowy.
    Gdy wybierzesz już nazwę, czas stworzyć własne miejsce w sieci. Blogi podróżnicze najczęściej działają na WordPressie (to CMS, czyli system zarządzania treścią), do którego potrzebna jest również domena. Musi mieć certyfikat SSL i dobrze, aby oferowała wsparcie techniczne, zwłaszcza na początku. Wybierz motyw bloga, uzupełnij podstawowe informacje, daj się ponieść wyobraźni i… opublikuj swój pierwszy post. Twoja przygoda z blogiem podróżniczym oficjalnie się rozpoczęła.

    Jak tworzyć atrakcyjne treści, które przyciągną czytelników?

    Wbrew pozorom zarabianie na blogowaniu, podobnie jak zachęcenie do siebie czytelników, nie wymaga zwiedzenia połowy świata. Co więcej, popularne destynacje zostały odwiedzone już tysiące razy, przez co rzadko kiedy mają do zaoferowania coś nowego.
    Jak tworzyć atrakcyjne treści, które przyciągną czytelników?
    Zamiast iść za tłumem, znajdź swój głos. Możesz skupić się na określonym kierunku czy podążać śladami bohaterów filmowych. Jeśli akurat nie masz czasu albo pieniędzy na podróże – możesz przygotować wpis z ciekawostkami albo planami. I najważniejsza zasada: nigdy nie kopiuj treści innych blogerów.
    Twoje słowa i wrażenia to dopiero początek. W końcu w podróżach chodzi o widoki, dlatego na blogu muszą pojawić się zdjęcia. Najlepiej, aby były robione przez ciebie i przedstawiały opisywane miejsca. Nie żałuj czytelnikom ciekawostek i ​​„smaczków” ze swoich wypraw. Dziel się rekomendacjami, ale też wspomnij o rzeczach, które albo nie do końca ci się spodobały, albo po prostu ci nie wyszły. Autentyczność i szczerość są w świecie online na wagę złota.
    Nie zapomnij też o SEO, dzięki któremu będziesz w stanie pozyskiwać nowych odbiorców z wyszukiwarki. Podstawą są słowa kluczowe, które możesz wyszukać przy użyciu:
  • planera słów kluczowych Google (Google Keyword Planner),
  • Answear the Public,
  • Ubersuggest.
  • Monetyzacja bloga podróżniczego

    Jak zarabiać na blogu podróżniczym? Monetyzacja nie powinna być trudna, ponieważ masz wiele możliwości. To, które z nich okażą się trafionym wyborem, zależy nie tylko od ciebie, ale także od twojej społeczności. Mowa np. o współpracy z markami, które o wiele chętniej decydują się na działania razem z blogerami, którzy mogą pochwalić się niekoniecznie milionową, co lojalną i zaangażowaną grupą odbiorców.
    Monetyzacja bloga podróżniczego
  • Współpraca z markami – od płatności za reklamę aż po barter. Lokowanie produktu, miejsca albo usługi, możliwość przetestowania sprzętu niezbędnego w podróży – opcji jest wiele.
  • System partnerski – szansa na polecanie produktów i usług czytelnikom. Jeżeli któryś z nich zdecyduje się na transakcję (za pośrednictwem wygenerowanego dla ciebie adres URL), to otrzymasz prowizję. Im więcej zakupów, tym większe przychody. To właśnie ten sposób na zarabianie na blogowaniu jest możliwy już od pierwszego czytelnika.
  • Recenzje odwiedzanych miejsc – możesz przygotowywać je na zlecenie hotelu, restauracji czy biura podróży albo innych portali podróżniczych. W przypadku drugiej opcji zadbaj o to, aby recenzja była podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierała odnośnik na twojego bloga.
  • Własne produkty – zarabianie na blogu nie musi być dosłowne. Jeżeli twoja strona jest popularna, to możesz pomyśleć o wypuszczeniu produktu cyfrowego. Świetnym przykładem jest stworzony przez ciebie przewodnik po danym mieście albo wyspie.
  • Artykuły sponsorowane – poczytne i ciekawe blogi podróżnicze mogą sprzedawać „powierzchnię” na swoich stronach i publikować przygotowane przez innych autorów czy marki artykuły sponsorowane.
  • YouTube – nie ograniczaj się wyłącznie do pisanego contentu. Zacznij uzupełniać go o filmy, dzięki którym możesz zarabiać na reklamach. Wraz ze wzrostem popularności możesz także zaoferować swojej społeczności płatne subskrypcje.
  • Jak oni to robią, czyli ciekawe blogi podróżnicze, które warto znać

    Wbrew pozorom rywalizacja z konkurencją – o odbiorców czy współprace – nie oznacza, że nie możesz się od niej uczyć. Obserwacja jej działań, w tym przypadku w świecie online, to nie tylko inspiracja, ale także możliwość śledzenia podejmowanych przez konkurencję prób i popełnianych błędów. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, co działa, a z czego warto zrezygnować bez minimalnego ryzyka, że pomyłka odbije się negatywnie na twoich możliwościach zarobkowych.
    Jakie są najpopularniejsze blogi podróżnicze? To zdecydowanie duet Karola i Oli z Busem przez Świat, którzy nie tylko mają na swoim koncie książki i wiele zwiedzonych krajów, ale także chętnie biorą udział w wycieczkach ze swoimi czytelnikami. Oprócz nich warto śledzić takie blogi jak: Robimy podróże, Voyagerka, Wszędobylscy, Zbieraj się czy Wolnym krokiem.
    Autor: Katarzyna Wendzonka