Data modyfikacji:

Ile czasu trzeba poświęcić na afiliację?

Czy afiliacja pozwoli na szybki zarobek online? Jak zachęcić użytkowników do kliknięcia w promocyjne linki? Te pytania często zadają sobie osoby, które zaczynają przygodę z programami partnerskimi. W poniższym artykule tłumaczymy zatem, ile czasu należy poświęcić na działania marketingowe, by czerpać zyski z afiliacji.
Ile czasu trzeba poświęcić na afiliacje

Czy afiliacja to sposób na szybki zarobek?

Współpraca afiliacyjna to dobry pomysł, jeśli chcemy zacząć zarabiać w sieci. Trzeba mieć jednak świadomość, że efekty tych działań nie pojawią się w mgnieniu oka. Afiliacja wymaga bowiem nie tylko odpowiedniego podejścia, ale też zaangażowania czy oczywiście poświęconego czasu. W praktyce oznacza to, że zdecydowanie nie jest to sposób na szybki zarobek. Jeżeli jednak wykażemy się cierpliwością, a naszym głównym celem stanie się budowanie relacji zarówno z partnerami afiliacyjnymi, jak i odbiorcami publikowanych przez nas treści, możemy mieć pewność, że w końcu zaczniemy zarabiać.
Jeżeli chcemy, by nasze działania afiliacyjne były skuteczne, skupmy się na kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, zadbajmy o dobrą widoczność w sieci i odpowiednie wypozycjonowanie strony, tak by system afiliacyjny mógł dobrze działać. Po drugie, skupmy się na tworzeniu wartościowych treści, a następnie dopiero wybierzmy programy, które będą atrakcyjne i dla nas, i dla naszych czytelników. I wreszcie po trzecie, regularnie monitorujmy wyniki i przyglądajmy się statystykom, by móc skutecznie ulepszać strategię naszych działań. Zachęcamy także do lektury artykułu, w którym tłumaczymy, jak wygląda współpraca z siecią afiliacyjną.

Czynniki wpływające na czas poświęcony na afiliację

Ile czasu powinniśmy poświęcać na afiliację? To zależy od wielu czynników, które przedstawiamy poniżej.
 • Doświadczenie w marketingu afiliacyjnym – w początkowej fazie będziemy potrzebować znacznie więcej czasu, by prowadzić skuteczny marketing. Gdy poznamy narzędzia, nauczymy się w pełni wykorzystywać ich potencjał i analizować wyniki, czas poświęcony na afiliację zdecydowanie się skróci.
 • Wybór programu afiliacyjnego – warto znaleźć system afiliacyjny w pełni dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań odbiorców. Poszczególne programy różnią się od siebie i oferują różne prowizje. Im lepsze warunki programu, tym krótszy czas potrzebny na działania afiliacyjne.
 • Treści atrakcyjne dla odbiorców – użytkownicy sieci cenią sobie autentyczność. W pierwszej kolejności warto tworzyć atrakcyjne, przydatne treści i wesprzeć je linkami afiliacyjnymi. Nachalne promowanie produktów przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, więc w efekcie jako twórcy stracimy nie tylko odbiorców, ale i cenny czas.
 • Trendy sezonowe – warto mieć świadomość, że niektóre produkty wyróżnia większa sezonowość. Jeśli wykorzystamy szczyt ich popularności, automatycznie zmniejszymy czas potrzebny na skuteczny marketing afiliacyjny.
 • Zaangażowanie – jeżeli po przystąpieniu do programu partnerskiego poświęcimy więcej czasu na afiliację, znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo, że szybciej osiągniemy satysfakcjonujące wyniki.
 • Jeżeli chcemy osiągnąć sukces, nasze działania marketingowe muszą być przede wszystkim regularne. To również bardzo ważne wtedy, gdy nasza marka zyska popularność i dostrzeżemy pierwsze zyski.
  Gdy zyskamy doświadczenie w afiliacji, wciąż powinniśmy poświęcać czas na budowanie relacji z odbiorcami, a także na rzetelną analizę wyników.

  Tworzenie i optymalizacja treści promocyjnych –najważniejsze zasady

  Tworzenie treści atrakcyjnych dla odbiorców to klucz do sukcesu – jak zatem to robić, by zyskać zainteresowanie użytkowników, dobrze optymalizować i jednocześnie czerpać zyski z programu afiliacyjnego?
 • Dostarczanie wartości w myśl zasady: cecha, zaleta, korzyść. Odbiorcy mogą być zainteresowani konkretnym produktem czy konkretną usługą tylko wtedy, gdy poznają korzyści z ich stosowania. Warto tworzyć także treści w formie poradników czy wartościowych recenzji, które będą rozwiązywać problemy.
 • Odpowiednie wykorzystanie SEO – prawidłowo zoptymalizowana strona to lepsza pozycja w wynikach Google. Korzystanie z fraz kluczowych pozwoli również poznać potrzeby użytkowników. Pamiętajmy także o odpowiednim rozkładzie nagłówków oraz meta tagach.
 • Dobra znajomość promowanych produktów – jeżeli w ramach programu partnerskiego promujemy konkretne produkty, podstawą jest ich dobra znajomość. Idealnie byłoby, gdybyśmy sami z nich korzystali i mogli stworzyć maksymalnie autentyczne treści. Promowanie produktów, których nie znamy, jest mało etyczne i szybko może zniechęcić odbiorców. Znajomość nawet bardzo subtelnych szczegółów pomoże w tworzeniu jakościowych artykułów.
 • Różnorodne formy promocji i przekazu – samo CTA, czyli wezwanie do działania to zbyt mało. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu zainteresowania użytkowników, dostarczajmy im nie tylko jakościowe, ale też atrakcyjne wizualnie treści – infografiki, zdjęcia, wideo, które pozwolą na lepsze przedstawienie promowanych produktów.
 • Monitorowanie i analiza wyników – ile czasu na bieżące zarządzanie?

  Poświęcony czas na afiliację jest równie ważny, co sama analiza wyników. Bardzo ważne jest, by robić to przede wszystkim regularnie – choć dużo zależy też od indywidualnej skali działań, rozmiaru kampanii oraz liczby partnerów, z którymi współpracujemy.
  Bardzo ważne są codzienne analizy – wystarczy na nie poświęcić nawet kilkanaście minut. Dzięki temu na bieżąco będziemy mogli reagować na nagłe problemy oraz szybko zidentyfikujemy, czy kampania przez nas prowadzona idzie w dobrą stronę.
  Raz w tygodniu możemy z kolei poświęcić nieco więcej czasu na analizę wyników afiliacji oraz sprawdzenie, czy osiągamy zamierzone cele. To dobry moment, by myśleć też nad ewentualnymi drobnymi zmianami w strategii.
  Jeden raz w miesiącu powinniśmy dogłębnie przyjrzeć się, jak przebiegają nasze działania marketingowe. Dokonajmy rzetelnej oceny kampanii, identyfikujmy trendy i planujmy także przyszłe działania.
  Analiza wyników afiliacji może przybierać też bardziej indywidualny charakter – zależny przykładowo od sezonowych trendów. Najważniejsze jest przede wszystkim elastyczne podejście.
  Autor: Anna Mlonka