Data modyfikacji:

Jak zarabiać na blogu? 6 skutecznych sposobów

Zarabianie na pisaniu już dawno przestało być tajemniczym i niedostępnym zajęciem dla wybranych. Dziś mogą robić to praktycznie wszyscy – a to za sprawą łatwego dostępu do komputerów oraz sieci. Coraz więcej osób poszukujących dodatkowych finansów zastanawia się, jak zarabiać na blogu. Znamy na to aż 6 sposobów!

Jak zarabiać na pisaniu bloga?

Blogowanie stało się niezwykle popularne wraz z rozpowszechnieniem internetu. To właśnie na początku XX wieku zaczęli pojawiać się piersi blogerzy, którzy dziś są osobami powszechnie znanymi, nierzadko nawet celebrytami. Dziś zarabianie na blogu jest o wiele prostsze niż kiedyś: twórcy mają do dyspozycji całą masę rewelacyjnych narzędzi, a także źródeł informacji, które ułatwiają pisanie.
Jeśli masz w sobie dziennikarskie lub pisarskie zacięcie i poszukujesz dodatkowego zajęcia, pisanie bloga z całą pewnością jest dla ciebie.

Jak pisać bloga i zarabiać? Najważniejsze zasady

Zanim przejdziesz do założenia własnego bloga w celach zarobkowych, zapamiętaj kilka istotnych kwestii.
 • Aby zarabiać na blogu, musisz mieć pomysł na siebie. Twoja strona internetowa nie powinna być jedynie miejscem lokowania przekazów reklamowych! Znajdź temat, na którym się znasz i który cię interesuje, a następnie spróbuj zarazić nim czytelników. Bloga możesz prowadzić tak naprawdę o wszystkim.
 • Zadbaj o funkcjonalną i estetyczną stronę internetową. Dobierz dobrej jakości hosting oraz intrygującą nazwę witryny. Zatroszcz się również o wizualny aspekt bloga – możesz skorzystać z pomocy specjalistów lub skonstruować go całkowicie samodzielnie, korzystając z darmowych kreatorów.
 • Pamiętaj, że ponad połowa internautów przegląda strony internetowe głównie na urządzeniach mobilnych. Twój blog musi być responsywny, czyli dostosowany do wymagań smarftonów czy tabletów. W sieci znajdziesz wiele stron, które pozwolą przeprowadzić ci szybki test responsywności twojego bloga.
 • Choć blog może być dodatkowym źródłem zarobku, będzie wymagał twojego zaangażowania. Jeśli chcesz rozwinąć się jako bloger, musisz pamiętać o regularności wpisów oraz nieustannych staraniach o ich atrakcyjność. Warto zadbać także o pozycjonowanie strony, zaznajamiając się z technikami SEO i stosując je podczas przygotowywania artykułów.
 • Inwestuj w umiejętności pisarskie. Content is king! Tworzenie bloga przez osobę, która nie lubi i nie potrafi pisać, na pewno nie będzie wiązało się z sukcesem finansowym. Czytaj, uczestnicz w kursach i szkoleniach, rozwijaj się. Jeśli pisanie będzie związane z prawdziwą pasją, twoi czytelnicy odczują to i zostaną z tobą na znacznie dłużej.
 • Na jakich blogach można zarabiać?

  Możliwości są nieograniczone! Dziś słynnych twórców znajdziesz wśród amatorów zwierząt, kulinariów, sportu czy kosmetologii. Każda z pasji może stanowić ciekawą bazę do stworzenia interesującego bloga. W ramach ciekawostki dodamy, że według statystyk, aktualnie najlepszą poczytnością cieszą się blogi poświęcone kosmetykom, finansom oraz podróżom.
  Z pewnością masz pasję, która może zainteresować także inne osoby – poświęcenie jej bloga będzie udanym pomysłem. Nie musi być to unikalny zakres zainteresowań; ważne, abyś opowiadał o nim w ciekawy i oryginalny sposób. Warto więc „podglądać” najbliższą blogową konkurencję, aby wiedzieć, na jakim polu możesz się na jej tle wyróżnić.

  Jak się zarabia na blogu? 5 skutecznych metod

  Zarabianie na blogu jest prostsze, niż ci się to wydaje. Sprawdź 5 najpopularniejszych metod czerpania korzyści z tworzenia własnego contentu w sieci. Ty również możesz z nich skorzystać!

  Jak zarabiać na blogu? Sposób 1 - sprzedaż artykułów sponsorowanych

  Artykuły sponsorowane to znany i lubiany sposób na to, jak zarabiać na blogu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na jednej z dedykowanych platform (np. Whitepress), ustalisz zasady publikacji tekstu na twoim blogu, a także jej cenę. Twórca chcący promować swoją działalność zgłasza się do ciebie, by odpłatnie opublikować własny tekst z linkiem sponsorowanym na twoim blogu. Im popularniejsza strona internetowa, tym większe zainteresowanie.
  Stworzeniem i publikacją artykułu sponsorowanego możesz zająć się również osobiście. Reklamodawcy często poszukują twórców, którzy sami przygotują artykuł promujący ich usługi, zawierający link do strony www.

  Jak zarabiać na blogu? Sposób 2 - dołączenie do sieci afiliacyjnej

  Sieć afiliacyjna (inaczej: program partnerski) to bardzo prosty sposób na zarabianie na blogu. Po dołączeniu do programu, w treść wpisów należy wplatać linki afiliacyjne. Każdy zakup produktu, którego dokonano poprzez kliknięcie w link, to zarobek dla uczestnika sieci afiliacyjnej. Prawda, zę proste?
  Pamiętaj jednak, że aby zachować wiarygodność w oczach czytelników, treści afiliacyjne powinny być umieszczane we wpisach w sposób dyskretny i nienachalny.

  Jak zarabiać na blogu? Sposób 3 - współpraca z markami

  Blogerzy, którzy zdążyli zdobyć popularność, mogą zdecydować się na współpracę z markami, które oferują pieniądze za testowanie oraz recenzowanie ich produktów. To podstawa influence-marketingu. Zadbaj jednak o to, aby taka współpraca była tożsama z profilem prowadzonej przez ciebie działalności. Testowane produkty powinny być powiązane z tematyką twojego bloga, abyś pozostał wiarygodny dla swoich odbiorców. Ponadto, warto być szczerym: nie polecaj innym produktów, które u ciebie nie zdały egzaminu.

  Jak zarabiać na blogu? Sposób 4 - sprzedaż własnych produktów

  Niejeden zwykły blog ewoluował w znany sklep internetowy. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby twoja strona internetowa sprzedawała produkty powiązane z jej tematyką! To sposób na zarobek, a także na dodatkową publiczność. Sklep internetowy bardzo łatwo stworzysz, zakładając stronę na platformie Wordpress. Dzięki specjalnej wtyczce WooCommerce stworzysz cały system, który pozwoli osobom odwiedzającym twoją stronę dokonywać bezpiecznych i łatwych zakupów.

  Jak zarabiać na blogu? Sposób 5 – Google AdSense

  Google AdSense to bardzo prosty i intuicyjny program, który pozwoli ci umieścić na swoim blogu bannery reklamowe. Działanie Google AdSense jest jasne: po każdym kliknięciu w reklamę, twoje konto zasilane jest pieniędzmi. Po przekroczeniu określonego pułapu, pieniądze za kliknięcia przelewane są na twoje konto. To bardzo dobry sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy na blogu bez praktycznie jakiegokolwiek wysiłku.

  Na jakich platformach można w łatwy sposób i tanio założyć bloga?

  W sieci znajdziesz wiele platform blogowych, z których korzystać może nawet osoba początkująca. Do tych najpopularniejszych należą obecnie WordPress, Blogger czy Tumblr. Wystarczy zarejestrować konto, wybrać jeden z darmowych szablonów i już można rozpocząć blogowanie.

  Jak zarabiać na blogu – podsumowanie

  Istnieją różne sposoby na to, jak zarabiać na blogu. Najsłynniejsi blogerzy w Polsce dzięki nim są w stanie zarabiać naprawdę imponujące kwoty. Pamiętaj jednak, że każdy z nich od czegoś zaczynał. Ty także możesz zarabiać na pisaniu! Znajdź swoją niszę, zadbaj o warsztat i wypróbuj nasze sposoby na to, jak zacząć zarabiać na blogu.
  Autorka: Joanna Stanuch
  Autor: Joanna Stanuch