Wywiady: Wiola z MatkaWariatka.pl

Wiola | MatkaWariatka.pl


Jak zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem?

Moja przygoda z blogowaniem zaczęła się w 2014 roku. Gdy mój starszy syn skończył roczek, a mi kończył się urlop macierzyński, nie bardzo miałam z kim zostawić dziecko, żeby iść do pracy. Mieszkamy na wsi, gdzie nie ma żadnych żłobków, nie ma niań. Najpierw założyłam działalność. Planowałam prowadzić popołudniami gabinet logopedyczny (z wykształcenia jestem logopedą) - wtedy, gdy mój mąż kończyłby pracę i mógł zająć się dzieckiem. Niestety, szybko okazało się, że nie dam rady zajmować się bardzo wymagającym roczniakiem i angażować się w tak odpowiedzialną pracę. Porzuciłam pomysł prowadzenia gabinetu.Pomysł założenia bloga podsunęli mi znajomi. Już od czasu ciąży uwielbiałam wyszukiwać oryginalne i praktyczne gadżety dla rodziców i dzieci, ciekawe zabawki, piękne książki. Znajomi uważali, że powinnam dzielić się swoimi znaleziskami ze światem. Zdarzało się też, że zaczepiali mnie ludzie na ulicy i pytali, skąd moje dziecko ma taką fajną czapkę, zabawkę czy inny przedmiot. Przyznałam, że blog będzie dobrym pomysłem.Z racji tego, że potrzebowaliśmy drugiego źródła dochodu, od początku założyłam sobie, że blog będzie moją pracą, że musi na siebie zarabiać. To nie miał być typowy pamiętniczek, w którym rodzice zapisują kolejne kamienie milowe zdobywane przez dzieci. Chciałam dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale nie za darmo. Do profilu działalności dodałam odpowiednie kody PKD i zaczęłam działać.Skąd czerpiesz inspiracje?

Z życia :) Na samym początku przeszukiwałam internet, żeby znaleźć ciekawe produkty, które chciałabym pokazać. Teraz już poniekąd intuicyjnie wybieram to, co wiem, że się sprawdzi. I jeżeli rzeczywiście się sprawdza, piszę o tym.Jak motywujesz się do blogowania?

Tak jak inni motywują się do wyjścia do pracy ;) Blog jest moją pracą. Co prawda, w tej chwili mam też dodatkowe źródła dochodu, które powstały również dzięki blogowi. Wydałam 4 książki dla dzieci (które sprzedały się już w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy) i kupiłam apartament nad morzem, który urządziłam pod rodziny z dziećmi i zapraszam do niego swoich czytelników. Jednak wciąż to właśnie z bloga mam największe dochody.

Jaką radę dałbyś początkującym blogerom?

To zależy, czego oczekuje początkujący bloger. Ja miałam jasno sprecyzowane cele i dążyłam do ich realizacji. Na pewno doradziłabym każdemu początkującemu blogerowi, żeby nie oglądał się na innych i robił swoje. Żeby inwestował w siebie, w swój rozwój. Nie ma dobrych blogerów, mających realny wpływ na swoich odbiorców, którzy nie inwestowaliby w rozwój.Jakie są Twoje plany związane z blogiem na następny rok/kilka lat?

Chciałabym, żeby na blogu było więcej mnie. Więcej moich przemyśleń i rad. Więcej tekstów dla matek i kobiet w ogóle. Poza tym planuję wydanie kolejnych książek i - kto wie - może stworzenie jeszcze jakiegoś produktu. Myślę o nim już od ponad roku, ale wciąż brakuje mi czasu, żeby zabrać się za realizację tego pomysłu.

Co dało Ci prowadzenie bloga?

Prowadzenie bloga zmieniło moje życie o 180 stopni. Mogłabym napisać książkę, która byłaby odpowiedzią na to pytanie. Ale tak w skrócie - poza tym, że dało mi pracę na pełen etat (a czasem i na 3 etaty), to sprawiło, że otworzyłam się na ludzi (jestem introwertykiem) i nauczyło mnie, jak mieć twardszy tyłek (komentujący w sieci potrafią być bezlitośni). Poza tym gdyby nie blog, być może nigdy nie odważyłabym się na wydanie moich książek, co od zawsze było moim marzeniem.

Czy jesteś w stanie przytoczyć jakąś zabawną anegdotkę związaną z blogowaniem?

Może nie związaną typowo z blogowaniem, ale z pracą w domu. Mój mąż prowadzi firmę hostingową i również pracuje w domu (serwerownię i klientów obsługuje zdalnie). Któregoś razu przyszedł do nas pan z wodociągów spisać licznik. Powiedziałam panu, że ja nie dam rady otworzyć licznika, który znajduje się pod pokrywą w ziemi, ale mąż zaraz wróci.- To mąż nie pracuje?

- Pracuje, ale ze mną w domu.

- To znaczy, że nie pracujecie.

- Pracujemy, ale w domu.

- Mhm.

Chyba mi nie uwierzył.