Data modyfikacji:

Praca zdalna – zarabiaj przez internet

Praca zdalna to obecnie dość popularna forma rozwoju zawodowego. Stało się tak przede wszystkim ze względu na pandemię. To właśnie wtedy wiele przedsiębiorstw podjęło decyzję, że praca zdalna w domu będzie bezpieczniejszą opcją dla ich pracowników. Na początku realizowanie swoich obowiązków w domowym zaciszu mogło być nieco problematyczne, jednak z czasem coraz bardziej przyzwyczailiśmy się do zdalnej pracy. Dlaczego tak dobrze pracuje nam się z domu? Poznaj blaski i cienie pracy zdalnej przez internet.
Praca zdalna – zarabiaj przez internet

Czym jest praca zdalna i dlaczego staje się coraz popularniejsza?

Praca zdalna to nic innego jak realizowanie swoich obowiązków spoza siedziby firmy przez internet. Pracodawcy mogą zdecydować się na zatrudnianie pracowników w modelu całkowicie zdalnym – wówczas 100% pracy wykonywanej jest poza biurem. Po pandemii wiele firm uznało jednak, że hybrydowy model pracy będzie lepszym rozwiązaniem niż całkowity home office. Taki system polega na tym, że przez kilka dni w tygodniu pracuje się zdalnie, a kilka dni z domu. Pracodawca może też wyznaczyć konkretne tygodnie w miesiącu, kiedy trzeba pojawić się w biurze albo zostawić pełną dowolność ze wskazaniem liczby dni w okresie rozliczeniowym, które pracownik powinien przepracować zza biurka w siedzibie firmy. Warto wiedzieć też o tym, że pracodawca ma prawo do odwołania pracy zdalnej w każdej chwili i wówczas trzeba wrócić do biura. Równocześnie, jeśli jesteś w ciąży bądź opiekujesz się dzieckiem poniżej czwartego roku życia, twój szef musi każdorazowo uwzględnić wniosek o pracę zdalną.
Dlaczego praca zdalna staje się coraz popularniejsza? Oto kilka powodów:
  • Pandemia pokazała, że praca zdalna z domu jest efektywniejsza niż ta z biura. Pracownicy skupiają się na tym, by zrealizować swoje zadania. Nie są rozpraszani przez współpracowników, nie wychodzą na zespołowe obiady, nie przesiadują w biurowej kuchni z kawą. Szybko wypełniają swoje obowiązki i są gotowi przyjąć ich więcej.
  • Praca przez internet to oszczędność dla pracodawców. Wiele firm znacznie zmniejszyło wielkość wynajmowanej powierzchni biurowej lub całkowicie z niej zrezygnowało, co pozwoliło na zaoszczędzenie znacznej ilości pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek pokrycia części rachunków za prąd czy internet pracownika, który pracuje zdalnie, jednak są to wciąż koszty niższe niż wynajem biura, zakup kawy, mleka, owocowe czwartki, opłacenie należności za media itd.
  • Zarabianie przez internet jest wygodne. Nie musimy szykować się do pracy, jechać przez całe miasto czy zastanawiać się, czy na pewno dobrze wyglądamy na spotkaniu z klientem. Pracując przez internet, możemy rozsiąść się wygodnie na kanapie, popracować w kuchni czy przy biurku w salonie. Spotkania online są mniej stresujące, mimo że często odbywają się równie dynamicznie, co te stacjonarne.
  • Praca zdalna to oszczędność czasu. Dojazdy do biura często trwają bardzo długo – zwłaszcza w dużych miastach. Pracownicy stresują się staniem w korkach, często się spóźniają, wpadają do biura zdenerwowani i sfrustrowani. Podczas pracowania przez internet te problemy zostają wyeliminowane. W domu czujemy się swobodniej, możemy dłużej pospać, odpocząć, co pozytywnie wpływa na naszą efektywność.
  • Jakie są najpopularniejsze formy zarabiania przez internet?

    Wydawać by się mogło, że zdalnie pracować może niemal każdy. Rzeczywiście, praca biurowa przez internet jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście wciąż jest wiele zawodów, których nie da się wykonywać w ten sposób. Praca fizyczna wymaga bezwzględnego stawienia się w firmie. Magazynierzy, budowlańcy, piekarze, kucharze czy ekspedienci nie są w stanie wykonywać swojej pracy z domu.
    Jakie są najpopularniejsze formy zarabiania przez internet?
    Skupmy się jednak na tym, kto może zarabiać przez internet. Zazwyczaj, kiedy szukamy sposobów na zarabianie w internecie, mamy dwie opcje: 
  • szukanie pracy z domu na pełen etat,
  • dorabianie przez internet poza stałym zatrudnieniem.
  • W przypadku pierwszej opcji warto skupić się na wyszukiwaniu wszelkiej pracy biurowej. Wbrew pozorom nawet asystenci zarządu czy sekretarki są w stanie realizować swoje obowiązki przez internet.
    Jeśli zaś chcemy jedynie dorobić, musimy pamiętać o tym, by zadbać o właściwą formę zatrudnienia. W przypadku kiedy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą – nie ma żadnego problemu. Jeśli zaś nie mamy firmy, najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy o dzieło lub umowy zlecenie w zależności od tego, na czym będzie polegała praca.

    Branże i stanowiska najlepiej nadające się do pracy zdalnej

    Wśród branż, które najlepiej nadają się do pracy zdalnej, królują marketing oraz szeroko pojęte IT. Eksperci do spraw marketingu internetowego są w stanie znaleźć zarówno pracę na pełen etat, jak i dodatkowe zatrudnienie. Wśród nich największe szanse mają:
  • specjaliści SEO i SEM (pozycjonowanie stron WWW oraz reklama w internecie), 
  • eksperci marketingu w social mediach, 
  • copywriterzy, graficy, montażyści. 
  • W przypadku branży IT najczęściej poszukiwani są programiści – zarówno specjaliści od tworzenia oprogramowania, jak i kreatorzy stron internetowych czy aplikacji mobilnych.
    Jeśli nie jesteś ekspertem z branży marketingu lub IT, nie martw się! Również możesz zarabiać przez internet. Jednym ze sposobów jest uczestnictwo w programie afiliacyjnym. W tym przypadku musisz mieć swoją stronę WWW, kanał na YouTubie lub popularne konto w mediach społecznościowych. Taki program partnerski polega na tym, że reklamodawca płaci ci za umieszczenie na twojej stronie bądź innym medium reklamy z ukazaniem konkretnego produktu albo linkiem do wskazanej strony internetowej. Jeśli użytkownicy, odwiedzający twoją witrynę skorzystają z reklamy, wówczas otrzymujesz pieniądze od reklamodawcy. 

    Wyzwania pracy zdalnej i jak się z nimi uporać 

    Głównym wyzwaniem pracy zdalnej jest oczywiście motywacja. Z pewnością możemy wyobrazić sobie sytuację, w której absolutnie nie mamy chęci podnieść się z łóżka i robimy wszystko, by tylko nie siąść przed komputerem. W takiej sytuacji wykonywanie obowiązków może być bardzo skomplikowane. Z czasem zadania w pracy się nawarstwiają, co wzmaga stres. Można zatem wpaść w błędne koło: nie wypełniasz obowiązków, masz coraz więcej zaległości, stresujesz się, więc z jeszcze mniejszym entuzjazmem podchodzisz do realizowania zadań i tak bez przerwy. Taka współpraca może niestety skończyć się wypowiedzeniem umowy ze strony pracodawcy.
    Jakie są najpopularniejsze formy zarabiania przez internet?
    Innym problemem jest rozpraszanie uwagi. W domu dzieje się wiele rzeczy – sąsiedzi hałasują, pranie czeka na poskładanie, naczynia wysypują się ze zlewu, przydałoby się umyć podłogi, a poza tym na półce czeka ulubiona książka. Skupienie się na pracy bywa bardzo kłopotliwe.
    Jak sobie radzić z tymi problemami? Przede wszystkim musisz wypracować rutynę. Jeśli postanowisz pracować od 8:00 do 16:00, wstań wcześniej, weź prysznic, przygotuj śniadanie i wykonaj wszystkie te czynności, które normalnie zrobiłbyś przed wyjazdem do biura. Równo o 8:00 usiądź przed komputerem, spisz wszystkie zadania, które musisz wykonać, i po kolei je realizuj. Oczywiście, nie zapominaj o przerwie – możesz poświęcić 30 minut na obiad czy 10 minut na wypicie kawy. Trzymaj się swoich postanowień, a z czasem zauważysz, że konsekwencja przynosi efekty. 
    Jeśli cierpisz na problemy z koncentracją, musisz zadbać o to, by mieć swoje stanowisko pracy. Najlepiej, jeśli uda ci się wygospodarować oddzielne pomieszczenie, pozbawione rozpraszaczy w stylu deski do prasowania, półki z książkami czy konsoli do gier. Jeżeli jest to niemożliwe, zadbaj o to, aby wydzielić przestrzeń np. w salonie. Ustaw w niej biurko, sprzęt, krzesło i zawsze pracuj z tego miejsca. Z czasem twój mózg podświadomie będzie łączył stanowisko pracy z wykonywaniem obowiązków i przestawi się w tryb pracy zdalnej.
    Autor: Olga Sadowska