Data modyfikacji:

Praca przez internet – gdzie szukać?

Praca przez internet stała się bardzo popularna za sprawą pandemii. Przed 2020 rokiem w Polsce próżno było szukać osób, które pracowały zdalnie. W większości przypadków praca za pośrednictwem sieci kojarzyła się z realizowaniem dodatkowych zleceń, dorabianiem i zajęciem dla młodych, którzy chcą w ten sposób zwiększyć swoje kieszonkowe. Pandemia Covid-19 pokazała, że praca przez internet może mieć zupełnie inny wymiar, a zdalne łączenie się z kolegami z firmy jest obecnie czymś całkowicie normalnym. Jeśli i ty chcesz zacząć zarabianie w domu przez internet, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Laptop and summertime vacations

Praca przez internet – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie praca przez internet stała się już nie sposobem na przetrwanie pandemii, lecz pełnoprawną formą zatrudnienia. Za zmianami w trybie pracy poszły zmiany w kodeksie pracy, który od 7 kwietnia 2023 roku przewiduje pracę hybrydową lub całkowicie zdalną. Jeśli więc myślisz o tym, aby przejść całkowicie na pracę z domu i zarabiać przez internet, musisz poznać kilka obowiązujących zasad. Oto one:
  • Jeśli pracodawca zgadza się na pracę zdalną, musisz wskazać mu adres, pod którym będziesz dostępny. W przypadku, gdy podczas pracy chcesz podróżować lub pracować z hotelu – musisz ustalić to każdorazowo z pracodawcą. 
  • To, czy będziesz pracować w pełni zdalnie, czy hybrydowo, również musisz ustalić z pracodawcą – niekoniecznie w formie pisemnej. Co ciekawe, nie trzeba robić tego już podczas zawierania umowy. Takie warunki można ustalić także w trakcie zatrudnienia.
  • Pracodawca musi zapewnić ci niezbędne narzędzia do pracy, czyli w tym przypadku komputer oraz ewentualnie monitor, mysz czy klawiaturę. Ma również obowiązek dbania o naprawę i konserwację sprzętu. Dodatkowo musi pokryć część kosztów pracy zdalnej, takich jak dostęp do internetu czy rachunek za energię elektryczną, z której korzystasz w czasie wykonywania swoich obowiązków.
  • Pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia niezbędnych szkoleń oraz udzielenia pomocy technicznej osobom, które pracują przez internet.
  • Obowiązkowe szkolenia BHP mogą być przeprowadzane całkowicie zdalnie dla osób, które pracują poza biurem.
  • Jak widać, zasady obowiązujące w przypadku pracy zdalnej są dość jasne, jeśli chodzi o pracę na cały etat. Jeżeli jednak szukasz pracy dodatkowej przez internet, musisz zapewnić sobie sprzęt we własnym zakresie.
    W tym miejscu warto wspomnieć również o wypłacie. Zarobki przez internet mogą być tak samo wysokie, jak te w pracy stacjonarnej. To, czy pracujesz w pełni zdalnie, hybrydowo, czy w biurze, nie powinno mieć przełożenia na wysokość wypłaty. W przypadku pracy dodatkowej zarobione kwoty mogą być naprawdę bardzo różne – od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, jaką pracę zaczniesz wykonywać i jak dużo czasu jej poświęcisz.

    Portale z ofertami pracy zdalnej – przegląd najpopularniejszych

    Obecnie dość łatwo jest znaleźć sprawdzoną pracę przez internet. Jeżeli szukasz zatrudnienia na pełny etat, możesz skorzystać z popularnych portali z ofertami pracy. Ogłoszenia, które uwzględniają pracę zdalną, znajdziesz chociażby na OLX, pracuj.pl czy rocketjobs.pl. Pracodawcy umieszczają informację o pracy zdalnej już w ogłoszeniu – nie musisz więc martwić się o to, że stracisz czas na rekrutację, w której ostateczne warunki pracy cię nie zadowolą.
    Oferty dodatkowej pracy przez internet również są dość powszechne, ale w tym przypadku musisz uważać nieco bardziej. W sieci znajdziesz wiele ogłoszeń z ofertami pracy typu uzupełnianie dokumentów, wypełnianie ankiet, przepisywanie tekstów czy skręcanie długopisów, co de facto pracą zdalną nie jest, ale najczęściej szuka się jej właśnie w internecie. Musisz wiedzieć, że zarobki z tego typu zajęć są minimalne, a wysiłek, który musisz włożyć, by zdobyć wynagrodzenie rzędu kilkudziesięciu złotych – ogromny. Lepiej pomijaj takie ogłoszenia.
    Dodatkowej pracy zdalnej możesz szukać w serwisach typu majseria.pl (wcześniej oferia.pl) czy useme.com.pl. W tych miejscach znajdziesz ogłoszenia dotyczące np. copywritingu, tworzenia stron internetowych, projektowania grafik, robienia fotografii produktowych czy pozycjonowania stron WWW i reklamy w sieci. Jak widać, większość ofert kierowanych jest do osób, które są biegłe w marketingu, tworzeniu stron albo programowaniu. Te umiejętności z pewnością przydadzą się, jeśli chcesz znaleźć sprawdzoną pracę przez internet.
    Dobrym pomysłem może być też zainteresowanie się programem partnerskim, polegającym na polecaniu konkretnych produktów. Aby pracować w ten sposób, musisz mieć własną stronę WWW, bloga albo kanał na YouTubie. Udostępnij swoją przestrzeń do polecania produktów użytkownikom i zarabiaj!

    Media społecznościowe jako narzędzie do znalezienia pracy zdalnej

    Media społecznościowe to świetny sposób na znalezienie pracy zdalnej. Zarówno na Facebooku, jak i Instagramie możesz natknąć się na ciekawe oferty. Często dotyczą one prowadzenia fanpage’y firm, ale też tworzenia grafik, komunikacji z klientami czy robienia zdjęć. Ogłoszenia znajdują się zwykle w specjalnych grupach dotyczących pracy zdalnej. Na Facebooku jest ich bardzo dużo – wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „praca zdalna”. Możesz też obserwować profile wcześniej wymienionych portali w mediach społecznościowych. Tam również pojawiają się atrakcyjne ogłoszenia. 
    Media społecznościowe dają jeszcze jedną ciekawą możliwość – za ich pośrednictwem możesz rozpocząć pracę na rzecz swoich ulubionych influencerów. Śledź uważnie strony idoli, a być może zdarzy się taka sytuacja, że będą oni szukać pracowników.

    Jak skutecznie aplikować na stanowiska zdalne?

    Social media
    Skoro wiesz już, jak zarabiać przez internet, warto skupić się na tym, jak właściwie aplikować na wymarzone stanowisko. Wiele zależy od tego, jaki charakter będzie miała twoja przyszła praca. Jeżeli chcesz pracować na pełny etat zdalnie, koniecznie zadbaj o swoje CV. Umieść w nim najważniejsze informacje o własnym doświadczeniu i zadaniach, które do tej pory wykonywałeś. Warto też wspomnieć o dodatkowych umiejętnościach, jak obsługa konkretnych programów komputerowych czy korzystanie z narzędzi analitycznych. W przypadku tego typu aplikacji należy też pomyśleć o tym, aby założyć profil na linkedin.com i starannie go wypełnić. Wszystko po to, by potencjalny pracodawca mógł natknąć się na jak najlepsze informacje o tobie.
    W przypadku, kiedy aplikujesz na tzw. kreatywne stanowisko (np. na grafika czy copywritera), koniecznie dołącz swoje portfolio do CV. Jeżeli szukasz pracy dodatkowej – nie musisz pisać życiorysu. Przykłady przesłanych prac w zupełności wystarczą. W wiadomości do zleceniodawcy dodaj kilka informacji na temat swojego doświadczenia. Nie zapomnij też o wycenie swojej pracy – to pomoże potencjalnemu pracodawcy w podjęciu decyzji co do współpracy z tobą, a ty nie rozczarujesz się ewentualną niską stawką za zlecenie.
    Autor: Olga Sadowska