Data modyfikacji:

Jak influencerzy i twórcy treści generują dochód online?

Czy wiesz, że ponad 21 mln Polaków śledzi w mediach społecznościowych choć jednego influencera? W ostatnim czasie tworzenie treści w internecie przestało być już wyłącznie hobby – dziś dla wielu osób to przede wszystkim sposób na bardzo dobry zarobek. Sprawdź, jak zarabiają influencerzy i co możesz zrobić, by dołączyć do tego grona!
Jak influencerzy i twórcy treści generują dochód online

Gdzie można zarabiać jako influencer?

Coraz więcej młodych ludzi na pytanie: „kim chciałbyś zostać w przyszłości?” odpowiada: „influencerem”. Nie ma się czemu dziwić – twórca internetowy stał się już nie tylko źródłem rozrywki, ale i autorytetem. Do tego typu działalności zachęcają także zarobki. Ile zarabiają influencerzy? Często można spotkać się z informacjami, że najlepsi influencerzy mogą zarabiać nawet setki tysięcy złotych.
Jak zostać influencerem? Zwykle droga do otrzymania tego „tytułu” rozpoczyna się od jednego z rodzajów wirtualnej działalności:

Blog

Wielu słynnych twórców internetowych swoją popularność zaczęło budować właśnie od pisania bloga o określonej tematyce. Strony poświęcone podróżom, zdrowiu, wychowaniu dzieci czy kosmetykom to zdecydowanie najpopularniejsze kierunki.

Kanał YouTube

Okazuje się, że mając pomysł na siebie, zawrotną karierę influencera można zrobić przede wszystkim w serwisie YouTube. Znani twórcy wideo są prawdziwymi celebrytami i szybko wychodzą poza sferę internetową – przykładowo, są zapraszani do udziału w programach telewizyjnych.

Social media

Instagram, Facebook, TikTok czy Twitter to kolejne opcje na zaistnienie w sieci. Choć dawniej były one właściwie dodatkiem do kanału YouTube czy bloga, dziś wiele osób decyduje się zacząć tworzenie treści właśnie od social mediów.

Jak zarabiają influencerzy?

Jak i ile zarabia influencer? To kwestie, które często nurtują osoby rozważające rozpoczęcie internetowej twórczości. Twórcy treści mogą pozyskiwać wynagrodzenie na kilka różnych sposobów.

Wynagrodzenie od serwisów

Podstawowym sposobem zarabiania jako influencer jest pozyskiwanie środków od samych serwisów, w których twórca publikuje swoje treści. Strony takie jak YouTube wynagradzają najbardziej efektywnych twórców po spełnieniu określonych warunków, dotyczących m.in. częstotliwości dodawania treści czy liczby subskrypcji. Warto sprawdzić, jakie wymagania stawia dany serwis, by otrzymać swoje pierwsze pieniądze.

Sponsorowane posty i współprace z markami

Z pewnością nieraz spotkałeś się z oznaczeniem posta lub filmu sponsorowanego w internecie. Od pewnego czasu twórcy internetowi muszą jasno oznaczać swoje treści, jeśli wiążą się one ze współpracą reklamową. Jest ona jednym z najlepszych sposobów zarabiania jako influencer. Twórca podpisuje umowę z daną marką, a następnie wykorzystuje jej produkty w swoich materiałach, rekomendując i recenzując je dla swoich odbiorców. Najsłynniejsi influencerzy, podejmujący współprace z markami prestiżowymi, mogą spodziewać się naprawdę dużych wynagrodzeń.

Afiliacja jako jeden z głównych sposobów zarobku dla influencerów

Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów na zarabianie jako influencer są programy partnerskie, które umożliwiają wygodną i korzystną współpracę z różnymi markami. Influencerzy zarabiają dzięki afiliacji, czyli polecaniu produktów danej marki w zamian za prowizję od ich sprzedaży.
Jak dokładnie wygląda współpraca w ramach programu afiliacyjnego? Twórca internetowy wybiera program partnerski, rejestruje się w nim, a następnie dobiera produkty do poleceń w swoich treściach. Następnie, za pomocą różnych narzędzi – takich, jak linki afiliacyjne – zachęca swoich subskrybentów do konkretnych działań – dokonania zakupu, ale czasem także zapisu do newslettera czy założenia konta w sklepie internetowym. Za spełnienie warunków swojego reklamodawcy, twórca otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji.

Sposoby integracji linków afiliacyjnych w treści

Link afiliacyjny – co to takiego? To nic innego, jak adres URL wygenerowany w programie partnerskim dla danego produktu. To właśnie ten adres influencerzy umieszczają na swoich kanałach w ramach współpracy reklamowej. Link afiliacyjny jest unikalny zarówno dla produktu, jak i samego twórcy, dlatego sieci afiliacyjne mogą łatwo śledzić, ilu sprzedaży dokonano właśnie za pośrednictwem konkretnego adresu.

Jak wybrać program partnerski pasujący do twojej niszy i publiczności?

Należy podkreślić, że aby zająć się afiliacją, wcale nie musisz mieć setek tysięcy obserwatorów. Zaletą programów partnerskich jest to, że nawet raczkujący influencerzy mogą pozyskiwać z nich pieniądze. Od czego więc zacząć? Oczywiście, od doboru odpowiedniego programu dla siebie.
  • Poszukując programu partnerskiego, warto zwrócić uwagę na rankingi i oceny. W sieci znajdziesz sporo recenzji różnych partnerów afiliacyjnych.
  • Sprawdź, czy dany program partnerski umożliwi promowanie produktów dopasowanych do twojej działalności. Ważne, byś we współpracy reklamowej pozostał autentyczny i polecał odbiorcom rzeczy, które mogą być dla nich interesujące.
  • Przestudiuj zasady współpracy, jakie zakłada dana afiliacja – programy partnerskie mogą oferować różne modele rozliczeń (nie tylko prowizję za sprzedaż, ale też np. prowizję za przekliki). Sprawdź, jak często możesz wypłacać pieniądze.
  • Dobry program partnerski zaoferuje ci prostą i nieskomplikowaną współpracę bez żadnego ryzyka. Nie musisz się niczego obawiać. Zasady są jasne – zarabiasz tylko wtedy, gdy twoje linki gwarantują reklamodawcy oczekiwane wyniki.
  • Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech