CPC, CPA, CPD, FF, CPM – czas rozszyfrować akronimy
26 lutego 2018
III edycja #AffDaysCeneo – relacja z wydarzenia
10 kwietnia 2018

Jak dzięki subskrybentom zwiększyć zyski z programu afiliacyjnego Ceneo?

Większość marketerów zapytanych o to, w jaki sposób zwiększyć przychody online odpowie: skup uwagę na pozyskiwaniu subskrybentów. W tym tekście opowiem dlaczego jest to tak ważne oraz jak wykorzystać subskrybentów do zwiększenia zysków w programie afiliacyjnym Ceneo.

Tak, jak żaden muzyk nie przetrwa bez publiczności, czy biznes bez klientów – kluczem do sukcesu w biznesie internetowym są subskrybenci. Pisząc „subskrybenci” mam na myśli lojalnych odbiorców, którzy korzystając z subskrypcji wybranego kanału, jak np. kanał YouTube, czy newsletter, na bieżącą śledzą publikowane przez Ciebie treści. Bez znaczenia, czy zamierzasz sprzedawać produkty fizyczne, usługi, czy po prostu informacje – co ma miejsce, gdy mówimy o różnego rodzaju programach afiliacyjnych – to subskrybenci pozwalają osiągać wyjątkowe wyniki finansowe. Najlepszym tego potwierdzeniem są popularni blogerzy i vlogerzy, którzy potrafią skutecznie „spieniężyć” bazę swoich odbiorców. Sposobów na „spieniężenie” jest oczywiście wiele. Może to być tworzenie własnych produktów, lub usług, które później zaoferujesz swoim subskrybentom. Jeśli jednak nie masz pomysłu na produkt bądź usługę, a posiadasz już lojalną bazę odbiorców, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie programu afiliacyjnego, jak choćby program Ceneo. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać subskrybentów i dzięki temu zacząć zarabiać na Ceneo, poświęć tych kilka minut i przeczytaj kilka poniższych porad.

 

TRZY UMIEJĘTNOŚCI DECYDUJĄCE O SUKCESIE NA CENEO

Gdyby w wielkim skrócie wyjaśnić na czym polega idea programu afiliacyjnego, to można by powiedzieć, że Ceneo płaci za ruch. Płaci za to, że osoby klikną w jakiś element na jednym z Twoich kanałów, przejdą na portal, a następnie klikając w wybrany produkt przejdą do sklepu internetowego. Innymi słowy, im więcej osób wykona tego typu działanie, tym więcej zarobisz. Pytanie zatem: jak sprawić, aby skutecznie zarabiać na Ceneo? To zależne jest od trzech kluczowych umiejętności:

1. Twojej zdolności do kreowania ruchu do portalu Ceneo

2. Twojej umiejętności kreowania lojalnych subskrybentów

3. Twojej umiejętności do przekonania subskrybentów, aby promowali Twoje treści.

 

Od czego zacząć?

ZNAJDŹ SWÓJ KANAŁ KOMUNIKACJI – BLOG CZY YOUTUBE?

Pierwsze, co musisz posiadać, to odpowiedni kanał komunikacji. Gdy myślimy o subskrybentach, to zapewne najczęściej przychodzą nam do głowy email marketing (newsletter) oraz Youtube. Zarówno dzięki bazie mailingowej, jak i subskrypcjom na kanale YouTube, możemy na bieżąco docierać do odbiorców i przekierowywać ich do Ceneo. Pytanie, który kanał będzie bardziej skuteczny? Moja odpowiedź brzmi: najlepiej korzystać z różnych źródeł generowania ruchu, ale jeśli nie czujesz się na siłach w prowadzeniu jakiegoś kanału, to po prostu tego nie rób.

Niewątpliwie kanał Youtube będzie jednym z najskuteczniejszych narzędzi. Dzięki filmom wideo, które mogą przywdziewać formę recenzji, vloga z prezentacją produktów, czy filmu instruktażowego – w stosunkowo łatwy sposób pozyskasz subskrybentów. Następnie dzięki linkom umieszczonym pod filmem, możesz w łatwy sposób zachęcić odbiorców do przejścia na Ceneo i zakupu produktów.

Kolejną doskonałą formą budowy zaangażowanych subskrybentów jest prowadzenie bloga. Podobnie, jak w przypadku kanału na Youtube możesz umieścić na swoim blogu wpisy recenzujące produkty, bądź pewnego rodzaju poradniki z linkami do Ceneo. W wypadku bloga musisz zadbać o budowę bazy mailingowej. Dzięki temu, gdy umieścisz na swoim blogu nowy wpis, będziesz mógł poinformować o tym osoby, które zapisały się do subskrypcji Twojego bloga.

Ważne, aby dobór platformy dostosowany był do Twoich umiejętności. Jeśli nie czujesz się dobry w filmowaniu, ale świetnie piszesz, to zrezygnuj z Youtube. Twój sukces nie zależy od samego kanału, ale umiejętności. Sam osobiście śledzę wiele blogów poświęconych marketingowi, a z drugiej strony w przypadku umiejętności związanych z fotografią i filmowaniem – śledzę głównie vlogerów na Youtube. Wielokrotnie sugerując się ulubionymi blogerami i vlogerami korzystałem z linków zakupowych umieszczonych na ich platformach. Skup się zatem na treści, budowaniu zaufania, a nie na samym kanale.

 

TWÓRZ INTERESUJĄCE TREŚCI

Gdy już zdecydujesz, na jakim kanale publikować oraz tworzyć przekierowania do Ceneo, musisz zadbać o interesujące treści. Bez zainteresowania odbiorców nie zyskasz zaangażowanych subskrybentów, a przez to Twoje zyski na Ceneo będą niższe. Zanim zatem zaczniesz cokolwiek robić, musisz wiedzieć, co Twoich odbiorców interesuje i czego będą dotyczyć Twoje treści. Niewątpliwie błędem jest sugerowanie się samą popularnością innych kanałów. Specjalistyczny kanał na Youtube nigdy nie przebije ilością subskrypcji kanałów rozrywkowych. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż nie powinno Cię interesować zainteresowanie każdego, a znalezienie odpowiednich odbiorców, którzy zainteresowani będą daną tematyką i gotowi będą kupować produkty, które im zarekomendujesz. Pierwszy krok to zatem wybór niszy – ogólnej tematyki kanału. Następnie sprawdzenie, co w tym temacie, o którym chcesz pisać, bądź mówić – interesuje ludzi najbardziej. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z narzędzia autosugestii w przeglądarce i na Youtube. Wpisując w narzędzie wyszukiwania jakąś niedokończoną frazę, jak choćby „jak zbudować” wyszukiwarka podpowie Ci popularne frazy. Jeśli zatem Twój kanał dotyczy np. filmowania, albo fotografii, a narzędzie wyszukiwania pokazuje, że popularnym zapytanie jest: „jak zbudować drona”, to możesz nakręcić film, bądź poświęcić wpis na blogu tematyce dotyczącej tworzenia dronów, a przy okazji umieścić linki do Ceneo, gdzie odbiorcy będą mogli znaleźć części, bądź gotowe produkty z tej kategorii.

Istnieje wiele innych narzędzi internetowych, które pozwolą Ci sprawdzić, które tematy cieszą się zainteresowaniem. Jednym z nich jest narzędzie Buzzsumo, dzięki któremu możesz sprawdzić, jakie tematy są najczęściej udostępniane w mediach społecznościowych. Możesz również skorzystać z darmowego narzędzia słów kluczowych w Google Adwords, które podpowie Ci, które słowa kluczowe cieszą się popularnością.

ZADBAJ O LOJALNYCH SUBSKRYBENTÓW

Interesujące treści, to pierwszy krok do pozyskania lojalnych subskrybentów. Kolejny, to zachęcenie odbiorców do tego, aby zdecydowali się na subskrypcję. Na kanale Youtube jest to stosunkowo proste, gdyż platforma posiada gotowe narzędzia pozwalające na subskrypcję. Warto jednak zadbać o dwie rzeczy. Jak pokazuje wiele testów, zachęcenie słowne odbiorców pozwala zwiększyć ilość subskrypcji. Warto zatem umieścić w każdym filmie „wezwanie” do subskrypcji kanału. Kolejny ważny element, to jeśli umieszczasz pod filmem linki do Ceneo, w tym wypadku również powinieneś wspomnieć o tym w filmie, tak aby odbiorcy zainteresowani prezentowanymi produktami, nie przeoczyli odnośników w tekście.

Nieco bardziej skomplikowane wydaje się pozyskiwanie subskrybentów na blogu. Po pierwsze wiąże się to z kwestiami technicznymi, czyli implementacją systemu mailingowego, który pozwoli Ci poprzez formularz subskrypcji pozyskać adresy mailowe. Z drugiej strony musisz zachęcić osoby do subskrypcji, co nie jest tak łatwe, jak na Youtube. Na tym ostatnim kanale liczą się interesujące treści. W przypadku bloga interesujące wpisy najczęściej nie wystarczą do tego, aby skutecznie pozyskiwać subskrybentów. Warto zatem zastanowić się nad przynętą – czymś co będzie dawało wartość odbiorcy, a pozyskanie tej wartości będzie wymagało podania adresu mailowego. Taką przynętą może być zablokowanie dostępu do interesujących treści, ebook, kurs, czy inne interesujące rzeczy, które będą dostępne w momencie subskrypcji. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć taki system subskrypcji na swojej stronie internetowej, to zapraszam do przeczytania darmowego e-booka „Jak zdobyć 1000 subskrybentów za darmo”.

 

PROMUJ SWÓJ KONTENT

Bardzo możliwe, że znasz zasadę Pareto, która mówi, że 80% wyników pochodzi z 20% działań. A więc dzięki mniejszemu nakładowi pracy możesz osiągnąć znacznie większe efekty. Osoby, które piszą bloga, bądź prowadzą kanał na Youtube, często nie pozyskują nowych subskrybentów, gdyż 80% czasu poświęcają na tworzenie, a jedyne 20% na promocję treści. Powinno być dokładnie odwrotnie. Możesz tworzyć doskonałe treści, ale jeśli nikt o nich nie usłyszy, to ilość subskrybentów i odbiorców będzie stać w miejscu, a tym samym i wpływy z programu afiliacyjnego. Stąd też największą ilość czasu powinno zająć Ci promowanie treści. Możesz to robić korzystając z darmowych i płatnych form promocji. Do bezpłatnych zaliczyć można inne kanały, jak choćby portale społecznościowe. Na samym Facebooku, w celu promocji, możesz wykorzystać swój prywatny profil, fanpage, czy grupy, które dotyczą podobnej tematyki. Poza Facebookiem możesz promować swój kontent na forach internetowych, w komentarzach na innych blogach, czy np. portalu wykop.pl. Możesz również skorzystać z odpłatnego narzędzia Brand24.pl, które pozwoli Ci przeszukać internet i dowiedzieć się, na jakich blogach, forach i gdzie w mediach społecznościowych poruszane są podobne treści, a tym samym dowiesz się, gdzie możesz promować swoje wpisy na blogu, czy też filmy. To pozwoli Ci pozyskać więcej odbiorców, a tym samym subskrybentów i przychodów z Ceneo.

 

ZACHĘĆ INNYCH DO PROMOCJI

Jeśli wiesz już, jak promować swoje treści, to czas wyjść poziom wyżej i zachęcić innych do ich promocji. Dzięki temu zwiększysz ruch do Twojego kanału, a tym samym do Ceneo. Jeśli posiadasz już subskrybentów, możesz nakręcić specjalne wideo, czy też napisać maila zachęcającego do jakiegoś działania. Możesz zaoferować coś gratis w zamian za napisanie o Twoich treściach na fanpage’u, blogu, itd. Możesz również poszukać kontaktów do dziennikarzy i innych portali, które mogą być zainteresowane Twoimi treściami. W tym wypadku możesz skorzystać z wyszukiwarki. Możesz zaglądnąć również do Buzzsumo, przeglądnąć podobne tematy oraz sprawdzić, kto udostępnił podobne treści do Twoich w mediach społecznościowych. Dzięki temu w wielu wypadkach dotrzesz do dziennikarzy, czy influencerów, którzy mogą być zainteresowani Twoimi tekstami, bądź wideo. Wystarczy, że napiszesz do nich maila i przekonasz do współpracy oferując darmową pomoc w tworzeniu kontentu.

 

Podsumowując, Twój sukces w programie afiliacyjnym Ceneo zależy od trzech podstawowych kroków: Twojej zdolności do kreowania ruchu do Ceneo; umiejętności pozyskiwania lojalnych subskrybentów, którzy zainteresowani będą Twoimi rekomendacjami oraz umiejętności zachęcenia innych osób do promocji Twoich treści i rekomendacji.

 

Wpis przygotował: Wojciech Wiśniewski

Komentarze są wyłączone.